Kwasy tłuszczowe omega-3 – jakie są ich właściwości?

Kwasy tłuszczowe omega-3 są niezbędne dla zdrowia i prawidłowego funkcjonowania organizmu. Odkryto, że przynoszą korzyści w niektórych stanach chorobowych, a także zmniejszają ryzyko pewnych zaburzeń – zwłaszcza kardiologicznych. Zobacz, jakie są właściwości kwasów tłuszczowych omega-3.

Co to są kwasy omega-3?

Kwasy tłuszczowe omega-3 to organiczne związki chemiczne. Zalicza się je do wielonienasyconych kwasów tłuszczowych, ponieważ wskazuje na to ich budowa chemiczna. Zawierają więcej niż jedno wiązanie podwójne. Znajduje się ono przy trzecim od końca atomie węgla.

Warto mieć na uwadze, że kwasy tłuszczowe mogą występować w dwóch formach – cis i trans. Pierwsza z nich jest potrzebna organizmowi, ponieważ ma na niego pozytywny wpływ. Natomiast drugi rodzaj omega-3 może podnosić poziom złego cholesterolu. Dlatego wskazane jest jego ograniczanie. Tłuszcze trans są obecne w produktach pochodzenia zwierzęcego.

Oprócz kwasów omega-3 organizm człowieka potrzebuje również kwasów omega-6. Oba składniki muszą być dostarczane w odpowiednich proporcjach. Za najbardziej optymalny uznaje się stosunek między 1:2 a 1:5. Niestety, często jest on zupełnie inne, co wynika z błędów dietetycznych oraz jakości pożywienia.

Rodzaje kwasów omega-3

Na kwasy omega-3 składają się różne substancje Są to:

  • kwasy DHA,
  • kwasy EPA,
  • kwasy ALA.

DHA to kwas dokozaheksaenowy. Związek ten jest obecny w błonach komórkowych. Stanowi ich element budulcowy. Ma on szczególne znaczenie w przypadku komórek układu nerwowego. Wiele badań wskazuje na to, że pod wpływem kwasu DHA mogą one prawidłowo wzrastać i rozwijać się.

EPA to kwas eikozapentaenowy. Ma on szczególne znaczenie dla układu krwionośnego. Dzięki niemu powstają związki chemiczne, które odpowiadają za rozkurcz mięśni naczyń krwionośnych. Zapobiegają też osadzaniu się cholesterolu na ich ścianach.

ALA to kwas alfa-linolenowy. Dzięki niemu powstają inne wielonienasycone kwasy tłuszczowe. Przemiany te zachodzą już w organizmie.

Jak kwasy omega-3 wpływają na organizm człowieka?

Kwasy omega-3 są znane przede wszystkim ze swojego wpływu na układ krążenia. Wiele mówi się o ich właściwościach kardioprotekcyjnych. Ich regularne przyjmowanie zmniejsza ryzyko wystąpienia schorzeń serca i naczyń (w tym zawału mięśnia sercowego). Mogą być pomocne przy zaburzeniach rytmu serca, ale też innych schorzeniach (np. autoimmunologicznych). Ponadto kwasy omega-3 zapewniają prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego i mają korzystny wpływ na funkcje poznawcze.