Tajemnice Wąchocka

Jeśli wybierasz się w podróż po województwie Świętokrzyskim, nie zapomnij zrobić przystanku na mapie Wąchocka.  Miasto położone jest nad rzeką Kamienną zaledwie 5 kilometrów w kierunku zachodnim od Starachowic. Najbardziej znanym i historycznym szlakiem turystycznym jest oczywiście Szlak Cysterski, który stanowi Europejski Szlak Kulturowy. Warto zauważyć, że historia Wąchocka jest silnie powiązana z działającym na tych ziemiach opactwem Cystersów.

Historyczne Opactwo Cystersów

Wzmianki o Wąchocku pochodzą już z 1179 roku. To wtedy biskup krakowski Gedeon ufundował drewniany klasztor cysterski przede wszystkim dla mnichów przybyłych z Francji. W latach 1218 – 1239 przebudowano siedzibę klasztoru na kamienną. Kilkaset lat później opactwo bardzo się wzbogaciło i rozwinęło rolnictwo i przemysł nad rzeką Kamienną. Mnisi na przestrzeni lat udoskonalali przemysł, zbudowali dobrze prosperujące kopalnie, a także zakłady metalowe. Dzięki nim wprowadzono do powszechnego użytku koło wodne, wykorzystujące energię wodną.

Zniszczenia w czasie wojen i nadanie praw miejskich

W czasie najazdu tatarskiego w XIII klasztor został częściowo zniszczony, a następnie odbudowany. Wtedy też prawdopodobnie Bolesław Wstydliwy nadał prawa świeckie ziemiom cysterskim. Jednak dopiero w 1454 roku Wąchock otrzymał prawo miejskie i zaczął się rozwijać w obecnym miejscu. Klasztor uchronił część swoich pomieszczeń w nienaruszonym stanie. Zachował między innymi XIII wieczne pomieszczenia: refektarz, fraternie, karcer, kapitularz i dormitorium. Obecnie w klasztorze znajduje się przede wszystkim chętnie odwiedzane muzeum, a w nim dostępne zbiory pamiątek z okresu powstania styczniowego.

Pozostałe atrakcje w Wąchocku

Wąchock słynie nie tylko z historycznego klasztoru. Bezsprzecznie warto zobaczyć także inne atrakcje, które oferuje. Do jednej nich można zaliczyć Zalew Wąchocki, który powstał w 2008 roku w miejscu ówczesnego przedwojennego zbiornika. Stanowi on raj dla amatorów wędkowania. Po prawej stronie zalewu rozpościera się promenada, która zachwyca swoim oświetleniem po zmroku. Inną atrakcją wartą odwiedzenia jest ,,Lessowy wąwóz Rocław’’, który osiąga długość kilkuset metrów, głębokość 15 metrów i szerokość 30 metrów. Warto także pamiętać o nieczynnym już od dawna kamieniołomie. Funkcjonował on na ziemiach cysterskich od XIII wieku, to przede wszystkim z niego wydobywano surowiec do budowy historycznego klasztoru.