Czy cegła nadaje się na ściany w kuchni?

Ściana nad blatem roboczym, ale również w okolicy stołu, to fragment powierzchni, którą warto dobrze wykorzystać. Podczas urządzania kuchni dobrze jest zwrócić uwagę na dekoracje, które nie tylko podkreślą charakter tego miejsca (które od wielu lat nie jest już tylko pomieszczeniem czysto technicznym), ale również pozwoli zabezpieczyć ściany przed skutkami niepożądanych zdarzeń. Czy cegła na ścianie w kuchni spełni te wymagania?

Dlaczego ściana nad blatem ma takie znaczenie?

Pomiędzy dwoma rzędami szafek kuchennych – górnym i dolnym – znajduje się fragment ściany, na którą będziemy patrzeć codziennie, przygotowując posiłki. To ściana, która szczególnie rzuca się w oczy gościom podziwiającym umeblowanie kuchni, dlatego powinna ściśle współgrać z kolorem i stylistyką frontów. Trzeba jednak zauważyć, że jest to ściana najbardziej narażona na zabrudzenia wynikające z pryskania różnych cieczy podczas przyrządzania posiłków. Z tego względu fragment nad blatem roboczym powinien zostać pokryty wysokiej jakości płytkami, które będą bardzo odporne na uderzenia, ale również działanie soków owocowych czy chemii czyszczącej.

Czy cegła będzie odpowiednia w kuchni?

Nie trzeba decydować się na odsłonięcie prawdziwego muru na ścianie w kuchni, aby mieć cegłę na ścianie. Nie trzeba również przyklejać fragmentów prawdziwych cegieł, ponieważ w tym celu najlepiej sprawdzają się płytki cegłopodobne do kuchni. Można wybrać zarówno te w kolorze klasycznej ceglastej czerwieni o idealnie równych krawędziach, jak i te przypominające mur pokryty w całości białą farbą. Niech ta biel Cię nie odstrasza – w przypadku ceramicznych płytek wykończonych w odpowiedni sposób, każde zabrudzenie będzie łatwe do zmycia, a płytki nie stracą swojego jasnego koloru nawet za wiele lat!

Płytki cegłopodobne do kuchni – jakie wybrać?

Wysokiej jakości płytki cegłopodobne do kuchni doskonale sprawdzają się w aranżacjach w stylu loftowym, prowansalskim czy rustykalnym. Najlepiej wyglądają w zestawieniu z drewnianą lub ceglastą podłogą (przy czym może ona być wykonana również ze specjalnych płytek zamiast drewna i cegły) oraz blatem z wykończeniem drewnopodobnym. Białe, jasnoszare lub grafitowe fronty szafek doskonale podkreślą charakter kuchni i wyeksponują cegłę na ścianie, ale warto też pomyśleć o innych kolorach – na przykład beżu, naturalnym drewnie, czerni czy odważnym kolorze miętowym lub butelkowej zieleni. Połączenie zieleni i ceglastej czerwieni wbrew pozorom wcale się nie gryzie! Możesz też wybrać wśród płytek cegłopodobnych do kuchni w kolorach innym niż naturalny – na przykład piaskowym, jasnobrązowym, białym czy szarym. W towarzystwie jednolitych, szlachetnie wyglądających mebli takie płytki będą prezentowały się znakomicie! Do ceglastej ściany najlepiej pasuje fuga dekoracyjna w szarym kolorze, przypominającym klasyczną zaprawę. Niektórzy decydują się jednak również na fugi w kolorze białym, a nawet czarnym, dzięki czemu kolor cegły może zostać jeszcze lepiej podkreślony, a każda płytka będzie w wyrazisty sposób wyodrębniona od pozostałych. Tu każda innowacja jest mile widziana, a efekt zawsze będzie piorunujący!