Starachowice na weekend – co warto zwiedzić?

Starachowice to małe miasteczko w pięknie położonym terenie, w którym nie można narzekać na nudę. Zarówno w mieście jak i jego okolicach znajduje się mnóstwo atrakcji, które spodobają się wszystkim małym i dużym gościom. Miasto jest oddalone o Warszawy tylko o 150 km, dlatego jest doskonałym miejscem na weekendową wycieczkę. Atrakcje znajdą tutaj dla siebie zarówno rodziny z dziećmi jak i osoby podróżujące tylko we dwoje. Miłośnicy interaktywnych atrakcji, zabytków jak i aktywności fizycznej. Sprawdź co robić przez weekend w Starachowicach.

Weekend w Starachowicach – co robić?

Jedną z najważniejszych atrakcji na weekend w Starachowicach jest Muzeum Przyrody i Techniki. Instytucja działa w mieście już od 20 lat i cały czas prężnie się rozwija. Ciekawostką o instytucji jest fakt, że powstało ono jako pierwsze muzeum w XXI wieku w Polsce. Ekspozycja składa się z dwóch zakładów wielkopiecowych umieszczonych na obszarze 8 hektarów. Pierwszy i najstarszy z nich, zbudowano w 1841 roku, a kolejny powstał 45 lat później. Zakłady z zachowanym układem tarasowym oraz ciągiem technologicznym doskonale obrazują w jaki sposób rozwijało się hutnictwo w XIX stuleciu. Można obejrzeć estakadę kolejową, która dawniej służyła do przewożenia materiałów wsadowych do zakładu, wieżę ciśnień i Wielki Piec zasilany paliwem koksowym. Bardzo ciekawym elementem ekspozycji jest również jedna z najbardziej okazałych na świecie maszyna parowa.

Atrakcje w Starachowicach na weekend

Muzeum Przyrody i Techniki ma odwiedzającym do zaoferowania wiele więcej. Znajdują się w nim samochody, które w poprzednim stuleciu wyprodukowano w Fabryce Samochodów Ciężarowych w Starachowicach. Dziś w muzeum można obejrzeć samochód STAR 20, który był pierwszym modelem wyprodukowanym przez markę. Samochód terenowy STAR 266R, który w 1988 roku brał udział w X Rajdzie Paryż – Dakar. Od 2006 roku częścią ekspozycji jest także oryginalny papamobile na podwoziu STAR-a 660M2, którego używał Jan Paweł II podczas swojej pierwszej pielgrzymki do Polski w 1979 roku. Ostatnim eksponatem marki STAR jest auto STAR 200 przekazane przez głównego konstruktora FSC Antoniego Chmielnickiego.

Co zobaczyć w Starachowicach przez weekend?

W Muzeum Przyrody i Techniki, jak sama nazwa wskazuje, oprócz techniki można obejrzeć także ekspozycję, której tematem przewodnim jest natura, a właściwie natura sprzed setek milionów lat. W Sali „Kino Kotłownia” znajduje się wystawa paleontologiczna, która składa się ze skamieniałości zwierząt żyjących 200 mionów lat temu w okolicy Gór Świętokrzyskich. Odwiedzający mogą przyjrzeć się bliżej zrekonstruowanym zwierzętom z okresu permu, triasu i jury. Oprócz figur zwierząt, wystawa jest uzupełniona panoramami oraz dźwiękami, które przedstawiają środowisko w jakim żyły zwierzęta i sprawiają, że goście muzeum mogą się poczuć tak, jakby przenieśli się w czasie do ery dinozaurów.

Jak ciekawie spędzić weekend w Starachowicach?

Ekspozycja w Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach jest tak duża, że na zwiedzanie warto zarezerwować sobie sporo czasu. Kolejną część muzeum stanowi Archeopark, czyli porośnięty roślinnością obszar, na którym znajduje się rekonstrukcja osady dymarskiej sprzed dwóch tysięcy lat. Organizowane są w niej niezwykłe pokazy wytopu żelaza, podczas których przybyli goście mogą dowiedzieć się jak wyglądała praca starożytnych kuźników i poznać kulturę żyjących wtedy ludzi. Już niebawem w muzeum powstanie następny element wystawy – Minera Starzechowska, który będzie ukazywał działanie średniowiecznej kuźnicy. Oprócz stałej ekspozycji, którą można obejrzeć spędzając weekend w Starachowicach, warto wziąć również udział w organizowanych przez muzeum wydarzeniach. Przy odrobinie szczęścia można natrafić na piknik popularno-naukowy „Żelazne Korzenie” lub Festyn Historyczny „Od Prasłowian do Polaków”.

Starachowice i okolice – atrakcje na weekend

Odwiedzając Starachowice w weekend samochodem warto zaplanować również czas na zwiedzanie okolicznych miejscowości, w których znajduje się mnóstwo ciekawych atrakcji. Jedną z nich jest Park Dinozaurów w oddalonym o 40 km Bałtowie. Na odwiedzających czeka kilkukilometrowy szlak dydaktyczny, na którym można spotkać aż 100 różnych modeli dinozaurów w ich rzeczywistych rozmiarach. Trasa przebiega według okresów geologicznych, dlatego wizyta w parku jest doskonałym sposobem na naukę poprzez zabawę. Zarówno mali jak i starsi goście mogą dowiedzieć się więcej o historii i rozwoju życia na ziemi. Dodatkowym atutem atrakcji jest fakt, że powstała ona w miejscu, w którym dawniej rzeczywiście żyły dinozaury. Potwierdzono to podczas badań paleontologicznych, gdy znaleziono tropy dinozaurów.

Starachowice i okolice na weekend – atrakcje dla dzieci

Oprócz ścieżki z dinozaurami można skorzystać także z innych atrakcji, które oferuje park. Jedną z nich jest Prehistoryczne Oceanarium, które w niezwykle ciekawy sposób obrazuje życie podwodnych zwierząt sprzed milionów lat. Jest tu ogromny, 20-metrowy Mehalodon, Mozozaur czy Liopleurodon. Co ciekawe, wszystkie okazy są zrekonstruowane w ich rzeczywistym rozmiarze. Bardzo ciekawą atrakcją na terenie Parku Dinozaurów jest także Zwierzyniec, czyli obszar o wielkości 60 ha, na którym żyje wiele dzikich zwierząt pochodzących ze wszystkich kontynentów. Wiele z nich można obejrzeć dosłownie na wyciągnięcie ręki. W Zwierzyńcu żyją m.in. żubry, wielbłądy, lamy, alpaki, bydło Zebu czy szkockie. Oprócz tego w JuraParku znajduje się też Kino 5D, Rollercoaster czy Park Rozrywki.

Atrakcje w Starachowicach i okolicach – przygoda w JuraParku

Niesamowitą atrakcją, która także jest częścią Parku Dinozaurów jest Sabatówka, czyli magiczna kraina, w której nie wiadomo co jest prawdą a co fikcją. Intrygujący i pełen magii świat czarownic i wiedźm to miejsce, w którym każde dziecko zazna świetnej zabawy. Czarownica Hogata potrafi palić smutki, przyrządzić specjalny eliksir na zwinność i napar z różowego ogona myszy. Czarownica Etna już szykuje barwne karaluchy z galaretką, a Hortensja czeka na gości, aby przeprowadzić ich przez tunel odwagi. Oprócz tego, wśród atrakcji znajdują się: gigantyczna pajęczyna, nauka latania na miotle, zabawy bez prądu, historie o słowiańskich przodkach czy pokazy iluzji i magii.

Weekend w Starachowicach – wizyta w pszczelim skansenie

Będąc w Bałtowie warto skorzystać z jeszcze jednej ciekawej atrakcji, która znajduje się w tym miejscu. Mowa o pszczelim skansenie, który mieści się na drodze prowadzącej do Sabatówki. Można podziwiać w nim najróżniejsze ule, zarówno te wiekowe jak i nowoczesne, wykorzystywane w pszczelarstwie do dziś. W skansenie znajduje się także mnóstwo ciekawostek o życiu pszczół oraz o tym dlaczego są tak potrzebne człowiekowi. Ponadto, skansen znajduje się na przepięknym kwiecistym terenie, który jest doskonałym miejscem na spędzenie letniego dnia.

Co robić podczas weekendu w Starachowicach zimą?

Spędzając weekend w Starachowicach zimą warto odwiedzić wspomniany już pobliski Bałtów, w którym znajduje się niezwykła i magiczna Wioska Świętego Mikołaja. Każdy kto przekroczy bramę magicznej wioski przeniesie się do zupełnie innej rzeczywistości – bajek i spełnionych marzeń. W wiosce można dowiedzieć się wszystkiego o świętym Mikołaju, o związanych z nim świętach, zwyczajach i legendach, jak nazywają go dzieci z innych regionów świata i jakie wartości chce przekazać św. Mikołaj. Każdy malec, który odwiedzi wioskę może zostać prawdziwym pomocnikiem św. Mikołaja. Wystarczy, że po wejściu pobierze specjalną Kartę Zawodnika i będzie mógł wziąć udział w konkurencjach sportowych elfów. Na wszystkich czekają nagrody oraz honorowy tytuł Elitarnej Drużyny Świętego Mikołaja. Oprócz wizyty w wiosce warto także wybrać się na lodowisko. Ta atrakcja z pewnością przypadnie do gustu tym, którzy uwielbiają aktywność fizyczną. Lodowisko w Szwajcarii Bałtowskiej oferuje lekcje z instruktorem łyżwiarstwa lub spontaniczną jazdę we własnym zakresie.

Starachowice i okolice – atrakcje dla małych i dużych

Doskonałą atrakcją w okolicach Starachowic jest Park Miniatur w Bałtowie. Na terenie 1 hektara znajduje się aż 49 miniatur polskich zamków i pałaców. Każdy, kto odwiedzi park dowie się mnóstwo interesujących faktów o polskich władcach, stylach architektonicznych i ciekawostkach z życia na królewskim dworze. Modele są wykonane w skali 1:25, a wśród nich znajdują się m.in. Zamek Książ, Zamek w Ogrodzieńcu, Malborku, Niedzicy czy Warszawie. Jeśli o parkach miniatur mowa, warto wspomnieć także o tym, który znajduje się w Kompleksie „Sabat”.  Zyskał już miano największej tego typu atrakcji w całej Polsce. Aleja Miniatur ma prawie kilometr. Modele są wykonane w skali 1:25, a niektóre z nich oferują nawet wejście do środka budowli. Wśród miniatur znajdują się m.in. Plac Świętego Piotra, Wielki Mur, opera w Sydney czy wodospad Niagara. To jedyna taka okazja, aby w jednym miejscu zobaczyć wszystkie największe atrakcje turystyczne z całego świata. Na terenie Parku znajdują się także inne aktywności, które z pewnością zachwycą najmłodszych gości, takie jak: park linowy z sześcioma różnymi trasami, Lunapark, Kino 6D czy Stacja Narciarska, z której można korzystać zimą.