Atrakcje dla dzieci w Starachowicach

Starachowice to niewielkie miasto, które znajduje się w malowniczym terenie w dolinie rzeki Kamiennej. Swój niepowtarzalny klimat zawdzięcza położeniu geograficznemu, ponieważ z jednej strony rozpościera się z niego widok na pasmo Gór Świętokrzyskich i dwa największe szczyty, czyli Łysicę i Łysą Górę. Po drugiej stronie, wzdłuż miasta, rozciąga się duży las, który jest idealnym miejscem do aktywnego wypoczynku. Ponadto, w okolicy Starachowic znajdują się aż trzy pięknie położone zbiorniki wodne: Piachy, Pasternik oraz Lubianka. Stworzona infrastruktura pozwala na uprawianie sportów wodnych, relaks na plaży czy wędkarstwo. Zalety wynikające z walorów naturalnych tego miejsca to jednak nie wszystko. Warto również zwrócić uwagę na ilość atrakcji dla dzieci w Starachowicach. Sprawdź które z nich są najciekawsze i które koniecznie trzeba odwiedzić podczas pobytu w mieście.

Atrakcje dla dzieci w Starachowicach – Muzeum Przyrody i Techniki

Intersującą rozrywką dla dzieci w Starachowicach bez wątpienia jest Muzeum Przyrody i Techniki, które funkcjonuje w mieście już o 20 lat. Ciekawostką jest, że jest to pierwsze muzeum w Polsce, które powstało w XXI wieku. Siedzibą instytucji są dawne zakłady wielkopiecowe, które zajmują powierzchnię aż 8 hektarów. Pierwszy z pieców został uruchomiony w 1841 roku, a 58 lat później powstał również drugi. Piece doskonale obrazują w jaki sposób w mieście toczył się postęp technologiczny i jak powstawało hutnictwo. W obiekcie do dziś zachowały się wszystkie elementy, które były wykorzystywane do przemysłu hutniczego. Estakada kolejowa, która służyła do przewożenia materiałów, magazyny, wieża ciśnień czy Wielki Piec zasilany paliwem koksowym, który dziś jest jednym z najważniejszych eksponatów muzeum.

Zwiedzanie Starachowic – Fabryka Samochodów Ciężarowych

Oprócz dawnego zakładu hutniczego, na terenie muzeum znajduje się coś co zachwyci wszystkich fanów motoryzacji, a szczególnie tej zabytkowej. W obiekcie zaprezentowane są samochody wyprodukowane przez istniejącą niegdyś w mieście Fabrykę Samochodów Ciężarowych, która produkowała popularne STAR-y. Dziś odwiedzający mogą oglądać pierwszy stworzony model ciężarówki, czyli STAR 20, terenowego STAR-a 266R, który w 1988 roku jechał w X Rajdzie Paryż-Dakar. Udostępniono również pojazd papamobile, który skonstruowano na podwoziu STARA 660M2, kiedy Jan Paweł II odwiedził kraj podczas Pierwszej Pielgrzymki do Ojczyzny w 1979 roku. Auto odtworzono, w 2008 roku poświęcono, a następnie umieszczono w muzeum. Co więcej, w 2012 roku kolekcja muzeum powiększyła się o STARA200.

Atrakcje Starachowic – historia marki STAR

Poza samochodami, w muzeum umieszczono również części, elementy wyposażenia, podzespoły oraz prototypy, których finalnie nie wprowadzono do produkcji. Jeśli weźmiemy pod uwagę fakt, że marka STAR w 2009 roku przestała być częścią rynku samochodowego, dojdziemy do wniosku, że eksponaty muzeum są naprawdę ciekawą atrakcją w Starachowicach. Warto wiedzieć, że obecnie instytucja zbiera środki finansowe, które przeznaczy na stworzenie hali ekspozycyjnej, w której eksponaty będą mogły zostać godnie zaprezentowane.

Atrakcje dla dzieci w Starachowicach – wystawa paleontologiczna

Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach to miejsce, w którym najmłodsi przekonają się, że przyroda może iść w parze z techniką. Tuż obok zabytkowych STAR-ów, w „Kinie Kotłownia” mieści się niezwykła wystawa paleontologiczna. Największe wrażenie na oglądających wystawę robi zbiór skamieniałości zwierząt, które żyły w tych rejonach miliony lat temu. Dostępne są m.in. tropy kręgowców z Wiór – czerwonych mułowców, iłowców oraz piaskowców.

Atrakcje Starachowic – niezwykłe okazy paleontologiczne

Dawniej w rejonie Gór Świętokrzyskich istniały liczne rzeki i jeziora, które były zamieszkiwane przez wiele gatunków kręgowców, które pozostawiały swoje tropy w skałach.  Pierwsze tropy w Wiórach znaleziono w 1980 roku, od tego czasu zgromadzono i zabezpieczono ponad 5000 okazów paleontologicznych i geologicznych, które dziś można obejrzeć w Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach. Co ciekawe, badania na znaleziskach pozwoliły zidentyfikować przodków dinozaurów i krokodyli, czyli Prorotodactylus. W Muzeum można obejrzeć m.in. odciski łap ze śladami pazurów i łuskowaną skórą.

Rozrywka dla dzieci w Starachowicach – śladami dinozaurów

Muzeum Przyrody i Techniki jest ciekawą atrakcją w Starachowicach również dlatego, że w obiekcie prezentowane są tropy dinozaurów. Pochodzą z osadów Jurajskich Gór Świętokrzyskich. Pierwsze z nich odkryto w 1959 roku, a prace badawcze rozpoczęto w połowie lat 80. Do dziś zidentyfikowano już więcej niż dziesięć stanowisk, w których widoczne są ślady dinozaurów. Najstarsze z nich pochodzą sprzed 205 milionów lat. W okolicy Gór Świętokrzyskich zamieszkiwały takie gatunki dinozaurów jak: drapieżne certozaury, roślinożerne zauropody i dinozaury ptasiomiednicze, które później przekształciły się w dinozaury pancerne. Dziś w muzeum można oglądać figury płazów i gadów wykonane w rzeczywistych rozmiarach. Co więcej, każdy z modeli jest otoczony foto-panoramą i wzbogacony ścieżką dźwiękową, które działają jak wehikuł czasu przenoszące odwiedzających setki milionów lat wstecz.

Co zobaczyć z dziećmi w Starachowicach – Archeopark

W Muzeum Przyrody i Techniki znajduje się jeszcze jedna ciekawa atrakcja – Archeopark. Dziś dawne magazyny rudy żelaza są obrośnięte bujną roślinnością. Jednak to nie przeszkodziło twórcom wystawy, aby zaaranżować ich jako część ekspozycji. Na terenie Archeoparku w Starachowicach znajduje się rekonstrukcja osady dymarskiej pochodzącej sprzed dwóch tysięcy lat. Najważniejszym elementem ekspozycji jest piecowisko dymarskie, które tworzą piece szybowo-kotlinkowe. Tuż obok niego znajduje się chata o konstrukcji zrębowej, w której znajdował się warsztat kowalski. Warta uwagi jest również chata bursztyniarska oraz złotnika.

Atrakcje Starachowice – warsztaty dla dzieci

Ciekawą atrakcją dla dzieci w Starachowicach są warsztaty archeologiczne, które odbywają się tuż za osadą dymiarską. Najmłodsi mogą spróbować swoich sił w tym intrygującym zawodzie.  W południowej części osady można zwiedzić także chatę tkaczki, w której odbywają się warsztaty z rękodzieła, m.in. gancarskie. Tuż obok mieści się przykład gospodarstwa domowego, złożonego z chaty i obejścia. Niedaleko zbudowano gliniany piec, w którym wypalana jest ceramika, a na końcu osady stoi tajemnicza glinianka zamieszkiwana przez zielarkę. Ciekawym elementem Archeoparku jest pogańska świątynia, w której można zobaczyć jak dawniej wyglądały różne obrzędy, takie jak zaślubiny czy modły odbywane przed wyprawą wojenną.

Atrakcje Starachowic – ciekawe wydarzenia

Każdy kto odwiedza Starachowice we wrześniu ma szczęście. Bo właśnie wtedy odbywa się kultowy festyn historyczno-edukacyjny o nazwie „Od Prasłowian do Polaków”. Impreza odbywa się na terenie muzeum i ma charakter edukacyjny. Piknik jest doskonałą atrakcją dla dzieci w Starachowicach, ponieważ oferuje najmłodszym ciekawe warsztaty. M.in. drukarskie, ceramiczne, stolarskie, tkackie, kulinarne z kuchnią historyczną czy medycyny ludowej. Uczestnicy mogą dzięki temu uczyć się przez zabawę. I dowiedzieć się więcej na temat hutniczego dziedzictwa Starachowic.

Starachowice atrakcje – Kolej Dojazdowa

Atrakcją dla dzieci w Starachowicach, którą warto zobaczyć jest Kolej Dojazdowa. Powstała tuż przed rozpoczęciem XX stulecia jako sieć kolei wąskotorowych. Po II wojnie światowej przemianowano ją na kolej pasażerską, a w 1994 roku została zamknięta. Dziś na zwiedzających czeka nieco inna atrakcja – kolejka turystyczna. Można skorzystać z niej całą rodziną i odbyć podróż od Starachowic Wschodnich aż do Iłży. Podczas jazdy można podziwiać piękne tereny Puszczy Iłżeckiej. Atrakcja cieszy się dużą popularnością, szczególnie wśród najmłodszych turystów.

Co robić z dzieckiem w Starachowicach – kryta pływalnia

Odwiedzając Starachowice z dzieckiem, warto wybrać się do znajdującej się w mieście krytej pływalni. Nowoczesny obiekt oferuje gościom basen sportowy i rekreacyjny. Dzieci będą zachwycone także rwącą rzeką, gejzerem powietrznym i zjeżdżalnią o długości 47 metrów. Basen oferuje również atrakcje dla dorosłych, którzy mogą skorzystać z ławki z masażem powietrznym. Groty solnej, sauny suchej i mokrej oraz ścieżki Kneippa. Dla najmłodszych gości przygotowany jest brodzik o głębokości 0,30 metrów z tryskającym pingwinem wodnym. Po wielu godzinach wodnego szaleństwa można posilić się w punkcie gastronomicznym lub kontynuować zabawę w kręgielni. A to wszystko na terenie pływalni!

Bezpłatne atrakcje dla dzieci w Starachowicach

Oprócz wymienionych zabytków w Starachowicach można skorzystać również z tego co daje natura. W okolicach miasta przebiega wiele szlaków pieszych i rowerowych. Przemierzanie ich rowerem lub pieszo to czysta przyjemność, ponieważ wokół roztacza się przepiękny krajobraz. Warto również wybrać się na spacer po Starachowicach, aby obejrzeć liczne murale, które znajdują się w przestrzeni miejskiej. Dzieci z pewnością ucieszą się z wizyty na jednym z wielu placów zabaw w Starachowicach.