Bezpłatna komunikacja miejska w Starachowicach zyskuje na popularności

Od dwóch lat mieszkańcy Starachowic korzystają z darmowych autobusów miejskich, a liczba ich pasażerów sięga już prawie 7 milionów. Radosne nastroje panują wśród władz miasta, mimo że wymaga to od nich dopłacania do bezpłatnej komunikacji miejskiej. Tym samym, możliwość wprowadzenia takiego rozwiązania w kolejnych miastach świętokrzyskich staje się coraz bardziej prawdopodobna.

W ciągu ostatnich 12 miesięcy, średnio 340 tysięcy pasażerów skorzystało miesięcznie z usług starachowickich autobusów. W sumie w ciągu dwóch lat liczba korzystających z nich pasażerów wzrosła o 160 procent.

Serwis ten jest dostępny dla osób zamieszkujących Starachowice oraz tych, które regulują swoje podatkowe zobowiązania na terenie tego miasta. Zauważalne jest duże zainteresowanie mieszkańców bezpłatnymi przejazdami.

Roczna dotacja ze strony miasta na rzecz komunikacji miejskiej wynosi 2 i pół miliona złotych. To suma, która jest utracona m.in. na skutek niewystawionych biletów. Niemniej jednak, władze miasta zapewniają, że to nie stanowi dla nich problemu finansowego.

Marek Materek, prezydent Starachowic, wyjaśnia: „Podatki lokalne płatne przez mieszkańców są przeznaczane na utrzymanie komunikacji miejskiej. Jesteśmy świadomi tego, że nawet kiedy komunikacja była płatna i funkcjonował system biletowy, to i tak z podatków pokrywano kwotę 10, 11 milionów złotych na utrzymanie transportu publicznego.”

Artykuł powstał przy współpracy z OmegaPartner – producent wiat