Cenny nabytek dla OSP w Tychowie Nowym

W gminie Mirzec, służba Ochotniczej Straży Pożarnej w Tychowie Nowym będzie prowadzona przy użyciu pojazdu o wartości bliskiej 900 tysiącom złotych. Finansowanie niezbędne do zakupu tego wspaniałego pojazdu pochodziło ze skonstruowanego specjalnie dla tego celu budżetu, który obejmował fundusze zarówno od państwa, jak i od gminy Mirzec, urzędu marszałkowskiego, a także od samej jednostki strażackiej.

Ten drogocenny pojazd został przekazany jednostce z Tychowa Nowego w ramach ogólnopolskiego projektu mającego na celu modernizację i rozwój sprzętu straży pożarnej – tak zawodowej, jak i ochotniczej. Dzięki tej inicjatywie jednostki z województwa świętokrzyskiego otrzymały sprzęt o łącznej wartości przekraczającej 45 milionów złotych. Komendy Państwowej Straży Pożarnej otrzymały 7 średnich samochodów ratowniczo-gaśniczych oraz 6 ciężkich. Natomiast między Ochotnicze Straże Pożarne podzielono 24 średnie samochody ratowniczo-gaśnicze, 3 ciężkie, 6 lekkich i jeden quad.

Pojazdy były przyznawane podczas ceremonii, która miała miejsce 12 września przed Urzędem Wojewódzkim w Kielcach. W uroczystości udział brali między innymi wojewoda Zbigniew Koniusz, zastępca Komendanta Głównego PSP Krzysztof Hejduk oraz parlamentarzyści świętokrzyscy. W momencie wręczania kluczyków do nowego samochodu dla OSP w Tychowie Nowym, delegację z tej jednostki wspierał wójt gminy Mirzec, Mirosław Seweryn.

Nowo zdobytym pojazdem jest średni samochód ratowniczo-gaśniczy marki Renault o napędzie 4×4 i mocy silnika 280 KM, spełniający najnowsze normy emisji spalin Euro 6. Pojazd wyposażony jest w zbiornik na wodę o pojemności 3000 litrów, zbiornik na środek pianotwórczy o pojemności 300 litrów oraz autopompę dwuzakresową o wydajności 2500 l/min. Na dachu zamontowano elektropneumatyczny maszt oświetleniowy sterowany pilotem, działko wodno-pianowe oraz dodatkowe halogeny doświetlające pole pracy na masce samochodu. Koszt tego pojazdu wyniósł ponad 879 tys. zł i został sfinansowany ze środków od różnych instytucji, w tym od: Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej (400 tys. zł), gminy Mirzec (350 tys. zł ), Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach (około 73 tys. zł), Świętokrzyskiego Urzędu Marszałkowskiego w Kielcach (30 tys. zł) oraz z wkładu własnego OSP Tychów Nowy (około 26 tys. zł).