Owies głuchy – czym jest i jak go rozpoznać?

Wysoka konkurencyjność wobec roślin uprawnych, zdolność nasion do przetrwania w glebie przez nawet 10 lat i możliwość krzyżowania się z owsem siewnym to główne cechy sprawiające, że owies głuchy należy do najbardziej uciążliwych chwastów, z jakimi muszą się zmagać polscy rolnicy. Czym dokładnie jest? W jaki sposób rozpoznać owies głuchy i jak skutecznie go zwalczać?

Charakterystyka owsa głuchego

Owies głuchy jest rośliną jednoroczną zaliczana do traw, której nazwa nieprzypadkowo nawiązuje do owsa siewnego uprawianego w Polsce na paszę, ale również w celach konsumpcyjnych. Jest z nim dość blisko spokrewniony, a ponadto może się z nim krzyżować. Roślina dorasta do 120 cm i potrafi intensywnie się rozmnażać przy pomocy ziarniaków wytwarzanych w liczbie nawet 500 sztuk. Wschód owsa głuchego trwa od marca do maja i zachodzi w temperaturze od 3 stopni Celsjusza. Roślina jest najczęściej spotykana na ciężkich glebach ilastych o podwyższonej wilgotności, zasobnych w wapń, ale można ją spotkać także na innym podłożu.

Rozpoznawanie owsa głuchego

W jaki sposób rozpoznać ten groźny chwast? Pierwszy liść owsa głuchego ma spiczasty kształt i skręca w lewo. Cechę charakterystyczną stanowi owłosienie na brzegu blaszki. Jest pozbawiony uszek i posiada białą, ząbkowaną końcówkę. Dojrzałe wiechy mają natomiast ciemną barwę.

Owies głuchy, czyli niebezpieczny konkurent dla upraw

Wspomniane ziarniaki owsa głuchego posiadają wysoką zdolność do przetrwania. Są w stanie kiełkować nawet po 10 latach na głębokości sięgającej aż 25 cm. Roślina jest groźna przede wszystkim dla upraw zbóż jarych i ozimych, ale również kukurydzy i ziemniaków. Owies głuchy dojrzewa szybciej niż zboża uprawne, więc ziarniaki w dużej mierze osypują się przed nadejściem żniw. Dynamiczny wzrost rośliny sprawia, że jest to nas zdolna do zacieniania upraw ograniczających ich rozwój. Nie bez znaczenia pozostaje silny system korzeniowy obficie pobierający z podłoża wodę i składniki mineralne. Obecność owsa głuchego w uprawie sprzyja pojawianiu się groźnych chorób zbóż takich jak ostra plamistość oczkowa. Z tych właśnie względów chwast stanowi bardzo niebezpieczną konkurencję dla upraw nawet przy stosunkowo niskiej liczebności.

Zwalczanie owsa głuchego

Najlepszym sposobem na zwalczanie owsa głuchego jest oczywiście stosowanie herbicydów. Bardzo ważną rolę odgrywa wczesne rozpoznanie chwastu, ponieważ roślina jest wrażliwa na herbicydy w początkowym okresie rozwoju. Później, dzięki szybkiemu wzrostowi, stanowi silną konkurencję dla upraw. O doborze odpowiednich środków ochrony roślin przed owsem głuchym można przeczytać na stronie: Syngenta.pl.