Starachowicki rynek przejdzie zieloną metamorfozę w ramach obchodów 400-lecia miasta

Władze Starachowic mają ambitne plany dotyczące „odbetonowania” rynku miejskiego. Zgodnie z założeniami magistratu, na południowej stronie rynku pojawi się więcej drzew, a sama przestrzeń zostanie przekształcona w miejsce spotkań dla lokalnej społeczności.

Przez wiele lat rynek w Wierzbniku, będący najstarszym rejonem miasta, odgrywał rolę handlową. Ta funkcja z czasem przeniosła się na otaczające tereny targowe, a rynek sam zaczął tracić swój charakter miejscem integrującym mieszkańców. Teraz, w ramach przygotowań do obchodów 400-lecia miasta, jednym z głównych celów jest stworzenie na rynku przestrzeni sprzyjającej spotkaniom, zabawom i integracji – jak mówi Marcin Gołębiowski, wiceprezydent Starachowic.

– Planujemy posadzić więcej drzewek na południowej części rynku co wiąże się z koniecznością usunięcia niektórych płyt betonowych. Zamierzamy również utworzyć tutaj plac zabaw oraz strefę spotkań dla mieszkańców, czyli dodatkowo zainstalować elementy małej architektury. Rozważamy również możliwość ustawienia przenośnych pergoli, które mogłyby być łatwo przestawione w przypadku organizacji dużych wydarzeń kulturalnych czy społecznych. Alternatywą dla pergoli może być zadaszenie typu „żagiel”, które można szybko zdemontażować – wyjaśnia.

Władze miasta ogłosiły procedurę, która ma na celu opracowanie koncepcji i dokumentacji projektowo-kosztorysowej dla tego projektu. Dokumentacja powinna obejmować inwentaryzację już istniejącej zieleni na rynku, plan nowych nasadzeń, rozbudowę placu zabaw oraz plany dotyczące elementów małej architektury.