Wybrano północną trasę dla planowanej obwodnicy Starachowic w ramach projektu drogi krajowej nr 42

Decyzja dotycząca trasy, jaką podążać będzie nowo zaplanowana obwodnica Starachowic, została podjęta. Jak informuje Generalna Dyrekcja Dróg i Autostrad, rekomendowany wariant to tzw. opcja północna. Nowa trasa drogi krajowej numer 42 rozpoczynać się będzie od punktu skrzyżowania z obwodnicą Wąchocka, która jest obecnie w budowie. Głównym celem realizacji takiej inwestycji jest zmniejszenie natężenia ruchu tranzytowego w mieście Starachowice.

Krzysztof Lipiec, poseł PiS, podkreślił wagę tego przedsięwzięcia, mówiąc: „To jedna z najważniejszych inwestycji realizowanych przez województwo świętokrzyskie w sektorze transportu. Jest niezwykle istotna dla poprawy funkcjonowania codziennego życia mieszkańców Starachowic”.

Sercem tej inwestycji będzie utworzenie 16-kilometrowego pasa ruchu dla pojazdów poruszających się z większą prędkością. Warte uwagi jest to, że dwie inne propozycje trasy – również zawarte we wniosku o decyzję środowiskową – przewidywały kierunek albo na południe od drogi krajowej numer 42, albo śladem już istniejącej trasy.