Zakup mieszkania: Na co zwrócić uwagę kupując mieszkanie w Warszawie?

Zakup mieszkania to zawsze ważne wydarzenie dla całej rodziny. Często wiąże się ze sporym stresem, licznymi kompromisami oraz oczywiście sporymi wydatkami. Szczególnie kiedy to pragniemy zamieszkać w stolicy. Chęć ta bardzo często wynika z możliwości podjęcia lepiej płatnej pracy bądź też dostępu do lepszych uczelni oraz ośrodków medycznych. Przeglądając różnorodne oferty nieruchomości, napotykamy na mieszkania z rynku wtórnego oraz pierwotnego, o różnorodnych rozmiarach, układach pomieszczeń oraz oczywiście w rozmaitej cenie. Decydując się więc na zakup mieszkania, musisz odpowiednio się przygotować. Jest to przecież decyzja na wiele lat, a niekiedy nawet na całe życie. Warto zatem określić własne potrzeby, a więc: jaka lokalizacja jest najlepsza, czy wybrać mieszkanie z rynku pierwotnego, czy też wtórnego, ile pomieszczeń będzie dla nas wystarczające, które piętro nas zadowoli i tak dalej…

Jak można się domyślić, ceny mieszkań w stolicy należą do jednych z najwyższych w całym kraju, a mimo to cieszą się dużą popularnością. Wciąż rosnąca liczba nowych inwestycji oraz spora dostępność rynku wtórnego sprawiają, że każdy ma możliwość znaleźć coś dla siebie. Oczywiście ceny oscylują od 10 do nawet 30 tys. zł. Najdroższe są mieszkania w samym centrum. Na cenę wpływa również rodzaj wykończenia, czyli stan deweloperski, wykończenie pod klucz czy też stan do remontu lub tylko wymagający odświeżenia. Jeżeli nie zależy nam na miejskim zgiełku, to warto rozważyć zakup apartamentów Pruszków lub na Białołęce. Są to osiedla otoczone zielenią, w spokojnej i cichej okolicy. Większa odległość od centrum, nie jest w tym wypadku problemem, ponieważ osiedla są dobrze skomunikowane z centrum Warszawy. Do pracy dotrzemy za pośrednictwem PKP i SKM. Można również sprawnie przemieszczać się własnym samochodem, korzystając z trasy S8 lub Mostu Północnego.

Rozpocznij od określenia realnych możliwości i potrzeb

Chcąc zakupić mieszkanie w Warszawie, musisz określić swój budżet, a także sprawdzić zdolność kredytową. Każdy bank chętnie udzieli nam kredytu na 30 lat, ale to my musimy rozważyć, czy chcemy tak długo spłacać swoje zadłużenie. Warto więc określić widełki cenowe, które zawężą okres poszukiwań. Czasami lepiej wybrać tańsze mieszkanie i spłacać je krócej niż mieć problemy ze zbyt wysokimi ratami. Pamiętajmy, że musi nam jeszcze pozostać pewna pula pieniędzy na wykończenie lub remont. Świetną alternatywą są komfortowe apartamenty Pruszków, które można zakupić za niecałe 8700 zł za metr kwadratowy. Do dyspozycji są mieszkania o powierzchniach od 40 do 70 m kwadratowych. Lokale mają funkcjonalne rozmieszczenia oraz sporo przeszkleń, dzięki czemu we wnętrzach jest jasno i komfortowo. Niższa cena za metr sprawia, że możemy kupić mieszkanie praktycznie w Warszawie i powinno wystarczyć nam jeszcze na wykończenie. To spora korzyść, szczególnie wtedy, gdy nie dysponujemy dużym budżetem, bądź też nie mamy zdolności kredytowej na większą kwotę pożyczki.

Mieszkanie z rynku pierwotnego i wtórnego w Warszawie – poznajmy najważniejsze kwestie

Jak już wspomnieliśmy, zanim podejmiemy decyzję zakupu naszego mieszkania w Warszawie, powinniśmy sprawdzić otaczającą go okolicę. Dobra lokalizacja wpływa na komfort życia, atrakcyjność nieruchomości oraz jej wartość. Powinniśmy sprawdzić, czy w niewielkiej odległości od upatrzonej nieruchomości jest park, szkoła, przychodnia, przystanki, czy nawet sklepy. Bliskość takich obiektów oszczędzi nam w przyszłości licznych dojazdów i stania w korkach.

Kolejnym ważnym aspektem jest dokładne sprawdzenie firmy deweloperskiej. Zanim podpiszemy umowę kupna-sprzedaży, koniecznie zweryfikujmy, czy dana firma jest godna zaufania. A więc upewnijmy się, że deweloper ma prawo do dysponowania gruntem, na którym stoi nieruchomość. W tym celu powinniśmy przeglądnąć księgi wieczyste. Następnie sprawdźmy, czy deweloper otrzymał pozwolenie na budowę. Warto także zweryfikować w Polskim Związku Firm Deweloperskich oraz w KRS czy firma budująca daną nieruchomość nie jest w stanie upadłości bądź likwidacji. Możemy także pooglądać inne inwestycje danego dewelopera i zaciągnąć języka osób, które w nich mieszkają. Opinia klientów jest najlepszym źródłem informacji.

Przeglądając ogłoszenia z nieruchomościami w Warszawie, koniecznie sprawdźmy, co dokładnie obejmuje podana cena. Często do metrażu nie jest doliczany obowiązkowy zakup garażu, miejsca postojowego bądź też komórki lokatorskiej. Finalnie więc do ceny za mieszkanie musimy doliczyć cenę garażu i komórki, a to znacząco może podnieść koszt inwestycji. Czasami też podana cena za metr kwadratowy obejmuje stan surowy zamknięty, a więc doprowadzenie do stanu deweloperskiego bądź pod klucz, będzie wymagać od nas dodatkowych nakładów finansowych. Warto więc dokładnie czytać ogłoszenia, aby określić, czy zmieścimy się w założonym budżecie.

Przegląd techniczny mieszkania w Warszawie

Kupując mieszkanie z rynku wtórnego w Warszawie, powinniśmy przed podpisaniem dokumentów u notariusza dokładnie zweryfikować stan techniczny. Szczególnie jeśli kupujemy mieszkanie z drugiej ręki. Mieszkanie od dewelopera zazwyczaj są sprawdzone przez nadzór budowlany i z pewnością byliśmy poinformowani o zakresie wykonanych prac oraz o tych, które jeszcze powinny być zrobione. Jeżeli mamy taką możliwość, to powinniśmy poprosić fachowca o pomoc. Rzeczoznawca powinien ocenić, w jakim stanie jest dana nieruchomość. Dokładniejszych oględzin powinien dokonać elektryk bądź hydraulik. Dobry fachowiec powie nam czy nie występują zacieki, zawilgocenia ścian bądź ogniska korozji biologicznej. Dopiero jak upewnimy się, że wszystko jest w porządku, możemy dokonać wszelkich niezbędnych formalności powiązanych z zakupem.

Jeżeli podejdziemy z głową do zakupu apartamentu w Pruszkowie, Białołęce, Wilanowie, czy też w centrum Warszawy, to możemy mieć pewność, że nasza decyzja będzie słuszna i udana. Mieszkanie dużo kosztuje, więc nie warto się spieszyć i podejmować pochopne decyzje. Kupujmy z głową i w zakresie naszych zdolności finansowych. Tylko wtedy poczujemy się szczęśliwi i wolni w nowym mieszkaniu.