Deska do pływania na stojąco – nowa moda?

Któż z nas dzisiaj nie posiada konta na jakimkolwiek social media? Myślę, że niemal każdy jest na bieżąco z tym, co dzieje się u rodziny oraz bliższych i dalszych znajomych. Profile zalewane są zdjęciami z wakacji: tych w Polsce i za granicą. Coraz częściej na tych fotografiach przewija się deska do pływania na stojąco. Co stoi za jej fenomenem?

Jak używać deski do pływania na stojąco?

Jeżeli jesteś osobą początkującą, to deska do pływania na stojąco świetnie sprawdzi się na spokojnych wodach, np. na jeziorze. Osoby nieco bardziej zaawansowane mogą próbować swoich sił na zatokach oraz w morzu, gdzie mniej lub bardziej wzburzone fale stanowią już nie lada wyzwanie. Chcesz nauczyć się korzystania z deski do pływania na stojąco? To naprawdę dziecinnie proste! I myślę, że właśnie stąd bierze się jej fenomen: stanowi źródło rozrywki dla każdego, niezależnie od płci, wieku, umiejętności, predyspozycji ruchowych itd. Jeśli nie czujesz się zbyt pewnie, to zacznij wiosłować na kolanach i dopiero w momencie, kiedy poczujesz odpowiedni balans, przejdź do pozycji stojącej. Gwarantuję, że nastąpi to naprawdę szybko.

Jaką deskę do pływania na stojąco wybrać?

Istnieje wiele kryteriów podziału desek do pływania na stojąco, ja przedstawię Tobie dwa podstawowe: ze względu na sposób wypełnienia oraz ze względu na kształt. Liczę na to, że krótki opis każdego wariantu deski do pływania na stojąco pomoże Ci dokonać słusznego wyboru przy dokonywaniu zakupu.

Pneumatyczne i sztywne deski do pływania na stojąco

A więc: deski do pływania na stojąco mogą być pneumatyczne (dmuchane, pompowane) lub sztywne, twarde (tradycyjne). Te drugie przez wiele lat uchodziły za deski oferujące lepsze osiągi od swoich dmuchanych odpowiedników. Wysokie burty pneumatycznych desek do pływania na stojąco były bardziej podatne na znoszenie przez wiatr, co niejednokrotnie zniechęcało sportowców do używania właśnie takiej deski. Jak jest obecnie? Technologia znacznie poszła do przodu, producenci udoskonalili swoje dmuchana deska do pływania na stojąco i jeżeli nie jesteś wyczynowcem, profesjonalistą i zależy Ci jedynie na dobrej zabawie, to nie odczujesz najmniejszej różnicy między deską twardą a pneumatyczną. Mało tego: łatwość transportu oraz przechowywania tej drugiej opcji najczęściej przechyla szalę korzyści właśnie na stronę desek dmuchanych.

Jakie kształty mają deski do pływania na stojąco?

Podejrzewam, że mogłeś już zauważyć, że niektóre deski do pływania na stojąco są długie i strzeliste, a inne szerokie, o łagodnym zakończeniu. Jak się zapewne domyślasz, kształt deski do pływania na stojąco przekłada się na jej funkcjonalność. W jaki sposób?

  • Najdłuższe i najcieńsze deski do pływania na stojąco noszą nazwę “race” i służą do rozwijania ogromnych prędkości. Doceniane przez wszystkich amatorów wyścigów.
  • Najkrótsze dostępne deski – “surf” – służą do łapania fal i odznaczają się największą zwrotnością. Uwaga! Podobnie, jak w przypadku desek do pływania na stojąco typu “race”, użytek z nich będą potrafiły zrobić jedynie osoby doświadczone!
  • Najszerszy pokład oferują deski do pływania na stojąco “All round” i właśnie ten rodzaj desek jest adresowany do osób rozpoczynających swoją przygodę z SUPami
  • Ostatni rodzaj – “touring” – można go nazwać modelem pośrednim między “race” a “all round”. Idealnie nadaje się na długie, całodniowe wypady.

Jakie marki produkują najlepsze deski do pływania na stojąco?

Nie oszukujmy się – w dzisiejszych czasach wartość pieniądza jest niepodważalna i każdy z nas ogląda złotówkę dwa razy, zanim ją wyda. Dlatego też ważne jest, aby inwestować w produkty dobre jakościowo – nie inaczej jest w przypadku desek do pływania na stojąco. Polecam Ci zaopatrzyć się w deskę któregoś z poniżej wymienionych producentów – gwarantuję, że się nie zawiedziesz.

  • Pelican
  • Aztron
  • Delta
  • Abstract
  • Key West

Wszystkie te marki znajdziesz w sklepie specjalizującym się dystrybucją desek do pływania na stojącogosup.pl. Miejsce to oferuje nie tylko same deski, ale także mnóstwo innych przydatnych przy tej aktywności gadżetów (akcesoria wodoszczelne, odzież, kapoki i wiele, wiele innych).