Jakie witaminy należy suplementować?

Na rynku dostępnych jest mnóstwo różnego rodzaju produktów z witaminami, które mają za zadanie dostarczać do organizmu wartościowych substancji odżywczych, niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania ludzkiego organizmu. Przez ogromną liczbę różnych wariantów, czasami ciężko jest zorientować się w tym, na które z nich najlepiej się zdecydować. Warto zatem przyjrzeć się temu, które z witamin warto suplementować, ponieważ najczęściej można spotkać się z ich niedoborami.

Królowa niedoborów – witamina D

Absolutnie podstawowym wyborem powinna być zawsze witamina D. Posiada ona olbrzymie znaczenie w organizmie człowieka, jednak zdecydowana większość populacji cierpi na jej niedobory. Jest to związane z faktem nieprawidłowej diety oraz tym, że w pożywieniu nie jest ona obecna, aż w tak dużych ilościach. Głównym źródłem witaminy D są promienie słoneczne, przez co m.in. w Polsce suplementacja witaminy D jest dość popularna.

Wynika to z szerokości geograficznej oraz stylu życia. Jesienią oraz zimą słońca jest niewiele, a czasami bywa tak, że w godziny które słońce jest obecne, spędza się w pracy przed komputerem. Wiosną oraz w wakacje natomiast, wciąż najwięcej czasu spędza się w zamkniętych pomieszczeniach, przez co ekspozycja całego ciała (co także jest ważne) na promieniowanie słoneczne jest krótka i niewystarczająca. To wszystko powoduje, że w zdecydowanej większości przypadków występują niedobory witaminy D i lekarze po prostu zalecają jej suplementację. 

Warto jednak pamiętać, aby przyjmować suplement o odpowiedniej dawce witaminy D, ze sprawdzonego źródła. Unika się w ten sposób przyjmowania np. placebo, a dostarcza się do organizmu faktycznej witaminy D. W ofercie sklepu SFD (https://sklep.sfd.pl/) witamina D dostępna jest w wielu wariantach, dzięki czemu można dostosować suplement diety, najbardziej odpowiadający konkretnej sytuacji.

Jakie jeszcze witaminy warto suplementować?

Najczęściej przez swoje właściwości odpornościowe, zaleca się suplementowanie witaminy C. Często jest ona przepisywana podczas przeziębień, grypy itp. Warto także podkreślić, że witamina C ułatwia procesy związane z wchłanianiem żelaza. To powoduje, że warto kontrolować poziom witaminy C w organizmie i w razie występowania niedoborów – uzupełnić je dietą i odpowiednią suplementacją. Jakie jeszcze witaminy warto mieć na uwadzę?

  • Witamina A (retinol) – najlepsze efekty suplementacji można osiągnąć, jeśli będzie ona dostarczana za pomocą beta-karotenu. Co ciekawe, witamina A należy do grupy witamin, które są rozpuszczalne w tłuszczach, a to w jakim stopniu organizm wykorzysta witaminy A z przyjmowanej porcji (np. w suplemencie) jest zależne m.in. od ilości tłuszczy, które muszą zostać dostarczone do rozpuszczenia się jej.
  • Witamina E – także należy do witamin z grupy ADEK, które są rozpuszczalne w tłuszczach. Co ciekawe, witamina E jest aktualnie uważana za tę substancję, która odpowiada za usuwanie z organizmu człowieka wolnych rodników. 
  • Witamina B – a w zasadzie witaminy z grupy B, są one rozpuszczalne w wodzie, a ich grupowe działanie odpowiada za wiele ważnych procesów w organizmie człowieka. Przez rozpuszczalność w wodzie i wydalanie jej z organizmu podczas np. wysiłku fizycznego (wraz z potem), ich suplementacja jest zalecana przez cały rok – codziennie.

Warto jednak pamiętać, że niedobory witamin w niektórych przypadkach mogą być równie szkodliwe co ich nadmiary w organizmie. To właśnie dlatego zawsze najlepiej jest rozpoczęcie suplementacji skonsultować z lekarzem, dietetykiem lub przynajmniej wykonać odpowiednie badania na obecność poszczególnych witamin w organizmie.

Szukając miejsca do zaopatrzenia się w ciekawe połączenia wszystkich witamin, które należy suplementować, warto skorzystać z oferty sklepu SFD (https://sklep.sfd.pl/Witaminy-k172.html), który posiada ciekawe połączenia różnych witamin i minerałów, a przede wszystkim jest ich duża ilość. W ten sposób, każda osoba może znaleźć produkt, np. połączenie tylko dwóch witamin, których występuje w danym momencie niedobór.