Czy warto inwestować w nieruchomości

Ceny nieruchomości sierpień 2021

Nie tylko ty wpadłeś na to, aby swoje pieniądze zainwestować w nieruchomości. Jeśli przyjrzysz się cenom, zauważysz że nieruchomości mocno zdrożały na przestrzeni ostatnich 12 miesięcy. Jest to spowodowane oczywiście wysokim popytem na nie. Nie oznacza to jednak, że w sprzedaży nie można znaleźć prawdziwych perełek, którymi naprawdę warto się zainteresować i je kupić.

W jakie nieruchomości inwestować?

Wiele zależy od twojego budżetu, który sobie przygotowałeś na ten cel. Jeżeli masz do wydania większą kwotę pieniędzy, możesz pomyśleć o zakupie mieszkania z przeznaczeniem go pod wynajem. W przypadku nieco mniejszych kwot odpowiednią inwestycją może być kupno działki, którą postarasz się w przyszłości sprzedać za wyższą cenę. Pamiętaj jednak o tym, że z każdą transakcją kupna nieruchomości wiążą się dodatkowe opłaty. To koszty notarialne, wpisy do ksiąg wieczystych, a także podatek od czynności cywilnoprawnych. Zwolnione są z niego osoby i firmy, które nabywają nieruchomość na fakturę.

Czy na nieruchomościach można stracić?

Jak w przypadku wszystkich inwestycji, również te w nieruchomości obarczone są pewnym ryzykiem. Aby je minimalizować, pamiętaj o dokładnym sprawdzeniu zapisów miejscowego planu zagospodarowania, który na danym terenie może obowiązywać. Możesz się z niego dowidzieć, czy w przyszłości przez twoją działkę nie jest zaplanowana budowa drogi lub czy w pobliżu nie ma terenów przeznaczonych na cele przemysłowe. Jeśli zabraknie ci pieniędzy by zakupić upatrzoną nieruchomość, pożyczka na raty może zapewnić brakujące ci pieniądze. Skorzystaj z niej, aby chronić swój kapitał przed utrata wartości.