81. rocznica wybuchu II wojny światowej w Starachowicach

Każdego roku w Starachowicach obchodzimy rocznicę wybuchu II wojny światowej i obrony naszego miasta. Mimo epidemii koronawirusa także w ten wtorek, 1 września oddamy hołd poległym bohaterom.

Władze miasta zapraszają wszystkich mieszkańców do czynnego udziału w uroczystościach. Będzie to możliwe 1 września od godziny 14:00 do 16:00 przy pomniku na Bugaju oraz na Starachowickim cmentarzu, który mieści się przy ulicy Zgodnej. To tam zostaną wystawione warty honorowe i będzie możliwe indywidualne składanie kwiatów i zapalenie zniczy.

Uroczystości będą kontynuowane 6 września. Tego dnia o godzinie 9:00 odbędzie się msza święta w intencji ojczyzny w kościele Świętego Judy Tadeusza. O 8:50 zaproszone zostały na miejsce poczty sztandarowe. Odwołane zostało tradycyjne przejście ze świątyni pod pomnik „Obrońcom Starachowic 1939”, jednak od 8:00 do 11:00 będzie tam wystawiona warta honorowa. Chętni przedstawiciele różnych instytucji i organizacji pozarządowych, a także osoby prywatne będą miały okazję zostawić pod pomnikiem symboliczny znicz lub złożyć kwiaty.

Na tegoroczne obchody serdecznie zaprasza Marek Materek, prezydent Starachowic oraz Szkoła Podstawowa nr 13 imienia Kornela Makuszyńskiego w Starachowicach. Spod pomnika „przy armacie” warto udać się także na plac Pod Skałkami. To tam o 10:30 rozpocznie się Półmaraton Starachowicki — Obrońcom Starachowic. Już o godzinie 13:00 odbędzie się dekoracja zwycięzców wyścigu i wręczenie im zdobytych nagród.