Jak poradzić sobie ze spadkiem libido?

Seks jest ważnym elementem intymności w zdrowej relacji. Pomaga budować więź, scala partnerów, jest wyrazem wyjątkowości związku. Osiąganie satysfakcji seksualnej wpływa pozytywnie na zdrowie zarówno fizyczne, jak i psychiczne. Co zrobić, gdy tracimy zainteresowanie erotycznością, dlaczego libido spada i w jaki sposób, można przywrócić popęd seksualny?

Powody spadku libido

Czynników powodujących zaburzenia libido jest wiele. Mogą występować samodzielnie, ale też może być kilka przyczyn spadku zainteresowania sferą seksualną. Cześć z nich związana jest z problemami zdrowotnymi, a także zaburzeniami hormonalnymi. Libido obniżają również niektóre leki, czy też źle dobrane tabletki antykoncepcyjne.

Innego rodzaju powodami, które wpływają na spadek zainteresowania seksem, jest przepracowanie, brak czasu, stres, zaniedbanie siebie, nieakceptowanie swojego ciała, niedogadywanie się partnerów ze sobą, konflikty, czy niewyrażone żale oraz rutyna. Długość stażu związku również wpływa na spadek namiętności i rzadszą chęć do zbliżeń.

Jak walczyć ze spadkiem popędu seksualnego?

Co zrobić, by znów odczuwać popęd i nie zamykać się na tę dziedzinę życia? Żeby wiedzieć, w jaki sposób można sobie pomóc, najpierw trzeba zdiagnozować problem. Warto zastanowić się nad tym, co może mieć wpływ na obecny stan rzeczy. Jeśli kłopoty leżą w kwestiach zdrowotnych, niezbędne jest wprowadzenie odpowiedniego leczenia.

Natomiast w pozostałych przypadkach, można starać się rozwiązać sytuację samodzielnie lub skorzystać z pomocy terapeuty- seksuologa, jeśli trudności nas przerastają. Zatroszczenie się o siebie i partnera jest jednym z pierwszych kroków w drodze do naprawienia łóżkowych relacji. Mimo braku czasu i natłoku obowiązków warto znaleźć czas na odpoczynek, wyznaczyć wolny dzień na wspólne przyjemności, skorzystać z pomocy innej osoby przy opiece nad dziećmi, wyciszyć telefon i zająć się sobą.

W długoletnich relacjach dobrym pomysłem jest zmiana rutyny, wyjazd w inne miejsce, odgrywanie ról, nowa bielizna, zabawki  jak np.  erotino.pl/56-dilda-naturalne z pewnością urozmaicą pożycie.

Zmiana diety i zdrowy styl życia

Istotną kwestią jest także zatroszczenie się o swoją kondycję. Gdy czujemy się lepiej, mamy więcej energii, by podejmować rozmaite aktywności, również te seksualne. Podczas sportu wyzwalają się endorfiny. Może warto razem wybrać się na poranny jogging lub odwiedzić siłownie? Bardzo ważna jest też zdrowa dieta. Jedzenie pełnowartościowych posiłków dostarcza wszelkich niezbędnych substancji odżywczych, by organizm mógł sprawnie funkcjonować. Spożywanie przetworzonych pokarmów, zapychanie się fastfoodami, sprawia, że czujemy się ociężali, senni, brakuje nam mocy i nie mamy chęci na amory.

Afrodyzjaki i zabawki na wspólny wieczór

Zaplanowanie wieczoru jest dobrym sposobem, by przełamać lody i znów rozkoszować się swoją erotycznością. Warto zacząć od romantycznej kolacji. Istnieje grupa pokarmów, które słyną z tego, że wzmagają apetyt na seks. Wśród nich można znaleźć np. czekoladę, czerwone wino, szparagi, owoce morza i przyprawy takie jak m.in. kozieradka, kardamon czy cynamon.

Zakup i wypróbowanie gadżetów erotycznych również może uprzyjemnić wieczór i pobudzić partnerów, którzy nabiorą chęci na nowe doświadczenia. Masażery łechtaczki, duże wibratory, kulki gejszy, a może coś z działu bdsm? Samo przeglądanie asortymentu sex-shopu jest dobrym pomysłem, by znaleźć inspiracje i poczuć przyjemny dreszczyk podniecenia.